
Как да подготвим имота си за продажба в няколко стъпки!
събота, 9 март 2024 г.

Христо
Ръководство за подготовка на имота за продажба, като включва съвети за подобряване на визията на имота, ценообразуване, реклама, документация и огледи. В заключение, авторът подчертава сериозността на процеса и важността от подготовка, тъй като продажбата на имот е нещо, което хората правят рядко в живота си.
Имоти
Насоки
На много хора в динамичния и забързан начин на живот в наши дни им се налага поради една или друга причина да продават собствен имот, особено в големите градове. Като за повечето от тях това се случва за първи път или дори да не е за първи, то най- вероятно е нещо, което са правили веднъж или два пъти в целия си живот.
Целта на тази статия е да помогне на начинаещи и хора без опит в продажбите на имоти да постигнат целта си - да продадат максимално бързо и на добра цена своя имот. Нека започнем с няколко основни неща!
1. Подгответе визията на вашия имот.
Повечето продавачи, които са решили да продават имота си не го подготвят добре за така наречения "търговски вид".А именно да придадат максимално добра визия на имота си. Ето няколко стъпки:
- Професионално почистване на имота. Не е много приятно за купувача когато отиде на оглед и види един запуснат имот, с паяжина, мръсен под, лош аромат и цялостна неподдържана визия. Поне почистете основните помещения на имота и ароматизирайте добре. Не струва почти нищо.
- Освобождаване на имота от излишните неща. Ако вашият апартамент е със стари мебели и уреди, които някой няма да ползва и ще се наложи да се прави ремонт, можете да изнесете всичко от апартамента и да улесните купувача. Така и вашият имот ще изглежда по- голям и просторен. Дори да не е за ремонт, а в добро състояние, при възможност го освободете от лични вещи и излишни неща. Иначе изглежда претрупано.
- Ако е за дребно освежаване, направете го вие. Ако вашият имот е годен за ползване, но се нуждае от една боя, чистене или неща, които не ви струват кой знае колко, направете го вие, така ще вдигнете цената на вашия имот с повече от това което ще вложите. А и почти всеки предпочита готови продукти в нашия дни.
2. Ценообразуване
Една от най- важните стъпки. Да бъдем реалисти за цената на имота ни. Да пресметнем всички плюсове и минуси на имота, да направим пазарно проучване . Можем да се ориентираме как вървят подобни имоти като нашия в имотните портали, но това крие и риск от заблуда, защото там е пълно с надценени имоти, които така и не се продават или такива които седят над 6 месеца. Най- добре е да разберем какви имоти са се продали в последно време, които приличат достатъчнона нашия и да ползваме базата за сравнение. Понякога се случва и човек да подцени имота си и да го продаде на много ниска цена. Често има съеди дебнещи да купят изгодно от някой дядо или баба апартамента му. Обикновено на цена доста под пазарната. Може да ползваме и лицензиран оценител на имоти за целта или запознат в района брокер.
3. Реклама на имота.
Преди да публикувате вашия имот където и да било уверете се,че имате добре подготвена реклама. За имоти които са в добро състояние или спадат към по-скъпата категория, най- доброто , което можете да направите е професионални снимки с фотограф. В днешно време това продава много. Колкото и да е хубав вашият имот то без добра реклама няма да дойдат достатъчно хора на оглед и шанса за продажба спада или се изтегля във времето. Дори да е в лошо състояние пак може да се постараете със снимки на хубавите неща в имота или около него. Описанието на имота също е много важно. Напишете основните неща за имота, изтъкнете всяко предимство, което ви е известно. Също така не разчитайте на публикуване само на една безплатна обява в имотен портал. Направете цялостен маркетинг включващ поне 10 имотни портала, групи за търсене на имоти в социалните мрежи, локална реклама в района, защото често ваши съседи биха си купили в същия район.
4. Собственост и документи.
Ако имотът не е само ваш или не сте сигурни напълно дали само вие сте собственик ( често се получава при наследство) то изяснете си всичко и с другите съсобственици на имота. Дали те искат със сигурност да продават и при каква цена и условия. Ако ще се ползва пълномощно то трябва да бъде много добре описано при какви условия можете да продавате. Най- добре да бъде изготвено от адвокат вещно право. Набавете всички необходими документи за продажбата още когато започнете, не чакайте да се появи купувач. Така ще покажете и пред бъдещите купувачи серизоснот и ще усетят една сигурност. Когато имате поне основните документи, ако се появи купувач с налични средства можете да отидете при нотариус буквално утре. А ако купувачът е с банка ще съкратите срока на цялата сделка с поне 2-3 седмици.
5. Освободете си време за огледи.
Хората ще искат огледи по всяко време. Дори в неделя. Има и такива, които пътуват от други градове само за огледи и често те гледат 1 ден и купуват нещо. Не бива да се изпускат такива възможности. Ако вие имате много ограничено време за огледи това ще бъде проблем и може да забави продажбата на вашия имот. Най- силен е интересът в началото и е добре да се възползвате максимално от това.
6. При липса на възможност за предишните четири стъпки, вземете си добър брокер да движи нещата вместо вас!
Често се получава така,че хората не желаят да плащат за такъв тип услуга. В България все още е разпространено вярването,че човек може да си направи всичко сам, за да спести. Особено в сектора на услугите.
Ако обаче намерите достатъчно добър брокер, който работи предимно с продавачи и има добра маркетингова стратегия, той може не само да ви спести време, но правейки всичко описано преди това да докара и по-добра цена на имота ви. Да го продаде по-бързо от вас и също така да ви спести евентуални грешки при документите и сделката.
Като заключение може да кажем, че продажбата на имот не е лесна работа, изисква време, усилия и знания. Необходимо е да се подходи сериозно към процеса, защото както споменахме по-рано на човек му се налага да прави това в живота си най-често между 1 и 3 пъти.