Къща или апартамент? Вечният въпрос!

Къща или апартамент? Вечният въпрос!

понеделник, 22 април 2024 г.

Христо

Христо

Доводи по темата за избор на къща или апартамент за покупка, плюсове и минуси на двете възможности и някои съвети от автора при избора на едното или другото.

Къщи

Една дилема, която касае много хора в даден момент от живота им е къде точно искат да живеят, в кой град, в град ли изобщо или някое село близо до голям град, има и такива, които желаят село далеч от големите градове.

Също голям размисъл пада по въпроса дали да живеем в апартамент или в къща? Има хора, които са отраснали в апартамент в големия град и нямат представа какво е да закупиш и живееш в къща. Има и такива, които цял живот са живели в къща и мисълта за апартамент ги смущава дори.

И за двата типа хора тази статия може да бъде добър пътеводител при избора им. За да е по-лесно за всички ще изброим плюсовете и минусите и на двете, така всеки ще може да пресметне сам за себе си!

Плюсовете на живот в апартамент, какви са те?

1. По-лесно и по-евтино за поддържане.

Определено да стопанисваш един апартамент от 60 до 100 кв.м не е особено трудна задача. Можеш да почистиш в рамките на няколко часа, може да платиш на някого да го направи и няма да излезе непосилна цена. Към днешна дата ремонтите са изключително трудни и скъпи, това прави апартаментите по- добри от гледна точка на цена на поддържане. Много по-лесно е, когато например има проблем с покрива и се налага ремонт, да участват да речем 30-40 домакинства от сградата, защото когато си в къща ти отговоряш изцяло за този ремонт сам и би излязло в пъти повече. Отоплението на апартамент също е по-лесно задача, особено ако е вътрешен, среден етаж и с добро изложение. Тогава сметките за отопление зимата за един двустаен апартамент могат да бъдат дори под 100лв, което при къща е напрактика невъзможно.

2. По-евтино за придобиване от къща.

Ако трябва да сравним това да купиш къща в града и апартамент в града, то със сигурност къща в града е категория "лукс" за живеене и цената би била доста по-голяма. Освен това повечето къщи , които се строят сега са с квадратура поне 150-200кв.м , отделно плащаме и за дворно място. Трудно е да намериш къща под 150 кв.м. При апартаментите можеш да намериш и апартамент с две спални, който да е около 70-80 кв.м и да го закупиш готов за живеене дори за около 130-140 хиляди евро в по-непретенциозен квартал. Определено е по-лесно да придобиеш апартамент, като разнообразие също има по-голямо такова на апартаменти от това на къщи. Можеш да закупиш във всеки един квартал, всякакви квадратури и типове строителство. При къщите има повече ограничения.

3. Обикновено на по-комуникативни места от къщите.

Както споменахме по- рано има повече избор при покупка на апартамент. Много лесно можеш да си закупиш апартамент на 5 минути от метростанция, на главен булевард, в Центъра, на Витошка и където поискаш. При къщите това е трудно да се постигне, на някои места и невъзможно. Повечето райони с къщи са по-отдалечени от централните градски части, а ако такива все пак се намери то цената й обикновено е в милиони. Ако човек търси максимално много комуникация, то за него апартамент е по-добрият избор.

Минусите на живота в апартамента, какви са те?

1.Липса на дворно място и уединение.

Разбира се има и апартаменти тип партер с двор и бихме могли да компенсираме донякъде липсата на къща. Но те са рядко с толкова големи дворове, колкото може да се намери при къщите. От към уединение трудно може да се постигне. Дори да е малка кооперация, дори един досаден или шумен съсед може да развали усещането ти за комфорт. В някои големи блокове, където има по 300-400 апартамента, там шансът за тишина и спокойствие и близо до илюзията. Непрекъснато движение на асансьор и по стълбите, съседи от всички страни. Повечето хора дори не се познават, а има хора с огромни различия в начина на живот и това определение създава раздразнение, колкото и толерантен да е човек.

2. Голям проблем с паркирането.

В големите градове има доста стари блокове, към които не са предвидени гаражи и паркоместа. Просто когато са строени най-вече през социализма не е имало нужда от паркоместа. Около тези блокове всяка вечер става наистина трудно да си намериш място къде да спреш. Дори в новите кооперации където има паркоместа и гаражи, доста хора не си закупуват или просто имат повече от една кола и това създава проблеми. При къщите обикновено паркирането рядко е проблем. Имаш двор, собствен гараж или на улицата са само къщи и има достатъчно място. При новите компески от къщи също се предвиждат поне по 1-2 паркоместа на къща и така не се създава проблем.

3. Прекалено зависим си от съседите.

Понякога това създава големи проблеми. Например в старите панелни блокове по крайните квартали често срещано е да е много запуснат блока и то защото част от съседите отказват да плащат пари за ремонт и общи части. Има дори сгради , които са по 6-8 етажа и съседите отказват да платят ремонт на асансьора, това прави имотът ти изключително ниско ликвиден, нежелан и проблемен. Кайто не се е сблъсквал със съседски проблеми и етажна собственост не знае какво наистина може да излезе от нещо такова. Има толкова проблемни съседи,че дори законът е безсилен срещу тях и хора търсят други методи на решаване на проблемите си. Има случаи, в които хора буквално са зарязали имотите си защото са в сграда, която се нуждае от голям ремонт и няма кой да го плати. Така дори и да имаш имот в центъра, който струва 300 хиляди евро може да се наложи да го продадеш много под тази цена само заради съседските проблеми.

Плюсовете на живот в къща, какви са те?

1. Възможност за пространство, уединение и спокойствие.

Определено един от най-големите плюсове. Можеш да си закупиш къща на тихо място без много или дори без никакви съседи, да имаш голям двор от 1 декар , в който да правиш каквото си искаш и да не се притесняваш,че ако си по-шумен вкъщи ще притесниш някой съсед отдолу или до теб. Много от нас са расли в къщи с големи дворове и помним колко беше приятно да има къде да играеш, да имаш пространство и да не се съобразяваш с хора непрекъснато. Можеш да имаш всичко в двора си, барбекю, беседка, домашен фитнес, игрище. Къщата ти може да е 200-300 квадрата и да има нестандартни разпределения , форми и пространства.

2. По-качествена околна среда.

Много често къщите в и около града са на места като Бояна, Драгалевци, Симеовново, Банкя и всички села около големите градове предлагат чист въздух и повече тишина и места за разходки. Това оказва влияние на човешкото здраве - психическо, ментално и физическо. Не случайно голяма част от хората с възможности живеят именно в къщи. Имат по-добра и безопасна среда за отглеждане на децата си. Ако закупиш къща в нов комплекс от къщи някъде над Околовръстен път например, много по-голям е шансът ти твоите съседи да са от добра прослойка, млади и активни хора, от колкото ако закупиш панел или ЕПК в краен квартал. Тогава се надяваш поне да няма някой с психични проблеми на етажа ти.

3. Бягство от големия град.

Последните години къщите около града стават все по-търсени и заради това и строителството им се засили. София например се разширява и вече се обособяват нови райони за живеене там, където преди бяха поляни и пустош. Някои от тези райони за покупка на къщи са все още по-достъпни като цени и във времето ще стават по-трудно достъпни. Може би ще бъде и добра инвестиция ако днес купиш къща до София за 300 хиляди евро и след 10 години тя струва 600 хиляди евро. Имаш възможността поне част от деня ти да минава извън мръсните и шумни улици на града, да се прибереш и да се насладиш на добре поддържан двор, зеленина и спокойствие.

Минуси на живота в къща, какви са те?

1. По-скъпо за придобиване, доста по-скъпо за поддържане.

С този фактор трябва да се съобразят хората, когато купуват къща. Тези, които не са живяли никога е къща не знаят колко работа или колко пари струва да се поддържа една къща от 200 кв.м и един двор от 700-800 кв.м.

Ако искаш да изглежда добре и да ти е комфортно, то ще трябва да отделяш не малко средства, или ще трябва да влагаш доста от личното си време и енергия за да го правиш ти лично, ако не ти се плаща за услуги. Отоплението през зимата ще струва поне 2 пъти повече от това на апартамент. Ако къщата няма изолация то ще бъде и повече. Един ремонт на покрива би бил по е 20-30 хиляди лева. Двор за постоянно косене, премахване на плевели и почистване, ще трябва или да се плати на градинар или да работи собственика на къщата.

2. Ежедневно пътуване.

Често хората, които живеят в къща им се налага да пътуват от по-далечни локации, често и с лош път и лоша инфраструктура, особено зимата. Това е доста натоварващо ако трябва да е всеки ден, на хората с деца им се налага дори понякога да е повече от 2 пъти на ден. Това изморява хората и изяжда от личното им време извън работа. Това е нещо, което човек трябва да помисли преди да реши да живее в къща. Съвет като брокер бих дал на хора, които никога не са живяли в къща да не се хвърлят веднага да купуват, а да вземат такава под наем и да изкарат поне 1 година там, за да видят какъв е животът там.

3. Тишината и спокойствието не са гарантирани, а имотът ти е по-ниско ликвиден от апартамент.

Да, вголемия процент от случаите ще бъдеш на по-спокойно място, но утре съседите ти си продават къщата на голямо семейство с 4-5 деца , които идват и шумът, крясъците и рева стават ежедневие. Дворът ти става неизползваем когато те са там. Ако прибавим и едно-две кучета, ако са любители на кучетата, които да лаят по-цял ден и бащата на семейството да обича да ремонтира постоянно по- нещо малко, то май по-добре да живееш на главен булевард в града. Някой не е застрахован.

Идва и проблемът с продажбата на такъв имот. Ако притежаваш двустаен или тристаен апартамент в добър квартал в града можеш да го продадеш на пазарна цена за до 2-3 месеца. Ако обаче имаш голяма къща, която и продажна цена е висока, то понякога може да отнеме от 6 до 9 месеца да се продаде на пазарна цена. Ликвидността е сравнително по-ниска.

След като обсъдихме плюсовете и минусите на двете възможности всеки може да си прецени сам за себе си. Един брокерски съвет, който може да е полезен на много хора. Ако никога не сте живяли в едното или другото, то не бързайте да купувате, а вземете за 1 година под наем и вижте дали това е вашето нещо, преди да сте се заробили за 20-30 години с кредит.

Разгледайте още

image-nai-vazhnoto-pri-pokupka-na-imot-ptevoditel-na-kupuvacha
ИмотиНасокиИнвестиция

Най- важното при покупка на имот! Пътеводител на купувача.

Христо·петък, 12 юли 2024 г.
image-nai-vazhnoto-pri-davane-pod-naem-na-nedvizhim-imot
Под наемИмотиИнвестиция

Най-важното при даване под наем на недвижим имот

Христо·неделя, 17 март 2024 г.
image-tipove-investicii-v-nedvizhimi-imoti-i-koi-si-zasluzhavat
ИмотиИнвестиция

Типове инвестиции в недвижими имоти и кои си заслужават

Христо·събота, 9 март 2024 г.
НачалоИмотиБлогПродай
НачалоИмотиБлогПродай